czwartek, 14 czerwca 2012

Jak zatrzymać skutecznie ciepło .

Jeżeli poddasze przeznaczymy na cele mieszkalne musimy ocieplić połacie dachowe . Jeśli będzie nie użytkowe  - trzeba ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją .


Warstwa izolacji dachu energooszczędnego powinna mieć 30 cm grubości przy materiale  o współczynniku przewodzenia ciepła nie większym niż 0,04W/(m.K) . Takie ocieplenie pozwoli na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U wynoszącego o,16W/(mkw . K)Można też zastosować kształtki lub płyty , które dodatkowo układa się na krokwiach . Jeżeli zależy nam na zmniejszeniu wartości U o mniej więcej 0,02W/(mkw . K)warto zastosować materiał o lepszych parametrach np: termoizolacja o^=0,036W/(mkw . K) i grubości 30 cm pozwoli na obniżenie współczynnika U dachu do 0,14W/(mkw . K)
Do domu energooszczędnych i pasywnych poleca się sztywne płyty z pianki poliuretanowej PIR , które juz przy grubości 16 cm zapewniają współczynnik U na poziomie 0,14W(mkw . K) . Termoizolacje dachu można wspomóc przez ułożenie od strony poddasza paroizolacji z metalizowanej foli - wówczas część odbitego przez nią promieniowania cieplnego oddawana jest do pomieszczenia .

Ważne warstwy w ciepłym dachu .

W istotnych punktach starania o dom , z którego ucieka jak najmniej ciepła jest odpowiednio zbudowany dach . 


Skupienie się jedynie na wyglądzie dachu i kosztach jego budowy to podejście nie ekonomiczne i nieekologiczne . W przyjaznym środowisku energie oszczędzają budynki magazynujące ją , i generujące  , a dach ma w tym znaczny udział  . Ważne jest ni tylko to jak wygląda , czyli jaki ma kształt (im prostszy , tym lepiej) i czym pokryty , ale również to z czego i jak będzie zbudowany .

Pod pokryciem znajduje się mnóstwo materiałów potrzebnych do postawienia konstrukcji , ocieplenia i izolacji przed wilgocią oraz wykończenia wnętrz pod połaciami . Budowa dachu jest procesem skomplikowanym , wymagających indywidualnych rozwiązań .
Większość potrzebnych materiałów to produkty specjalistyczne . Bardzo często różne materiały o nieco innym zastosowaniu noszą podobną nazwę . Bez odpowiedniej wiedzy nie jesteśmy w stanie odróżnić np wełny do ocieplenia stropów od tej przeznaczonej na poddasza albo foli paroszczelnej od paroprzepuszczalnej wstępnego krycia , a pełnią one funkcję w budowie dachu .
Dlatego do jego zbudowania postarajmy się zatrudnić fachowców.

W domach jednorodzinnych straty ciepła przez połacie dachowe sięgają nawet 25% wszystkich strat ciepła , dlatego tez należy zadbać o energooszczędne ocieplenie poddasza . Warto o tym pamiętać  podczas budowy oraz ocieplenia , jak również remontu  domu . Dom trzeba zaizolować by spełnić odpowiedni standard cieplny przegród .Niezbyt wygórowane wymagania ochrony cieplnej - według warunków technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2009 roku - dotyczą współczynnika przenikania ciepła U dla dachu wynoszą 0,25 W/(mk K) . Współczesny inwestor chce jednak - przy racjonalnych kosztach budowy  - zapewnić energooszczędność domu przez długie lata użytkowania . Do ocieplenia dachu powinniśmy stosować produkty o parametrach i grubościach dobranych z myślą o maksymalnym ograniczeniu strat ciepła .
Ze względu na przepisy zalecana grubość ocieplania o standardowym współczynniku przewodzenia ciepła na poddaszu użytkowym wynosi 20 cm W domu energooszczędnym ocieplenie powinno mieć grubość 30 cm , a w pasywnym - 40 cm . W większości przypadków , aby uzyskać taką grubą termoizolację , trzeba zamontować jej dwie warstwy - najczęściej miedzy krokwiami i od spodu . Czasem stosuje  się materiały układane na krokwiach . Z reguły do ocieplenia poddasza stosuje wykorzystywana jest wełna mineralna 5 (szklana albo kamienna) , ale można także użyć płyt ze sprężystego styropianu. Dzięki Fabrycznie wykonanym nacięciom sprężynują i wypełniają przestrzenie między krokwiami .
Do układania na krokwiach służą tez specjalne sztywne płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub pianki poliuretanowej PIR .

Zastosowanie izolacji cieplnej znacząco polepsza jakość naszego życia , a do tego jest dobrym i opłacalnym sposobem zmniejszenia emisji COdwa  do atmosfery . Ujemne skutki środowiskowe , jakie towarzyszą produkcji izolacji  (na przykład zużycie energii czy emisja COdwa) , zazwyczaj sa znacznie mniejsze niz zyski wynikające z zastosowania tego materiału .

środa, 6 czerwca 2012

Nowoczesne baterie .

Baterie wspomagające niskie zużycie wody.


Kolejny sposób na użytkowanie wody to stosowanie baterii wyposażonych w przycisk eko . Jest on umieszczony z tyłu lub z boku baterii . Aby uzyskać maksymalny wypływ wody (13 - 14 l/min) , trzeba go wcisnąć . Po ponownym odkręceniu wody z wylewki wypływa  5 - 6 l / min . Dzięki temu ograniczamy strumień o blisko 50% .

Ogranicznik wypływu wody to element baterii , którego działanie polega na zablokowaniu głowicy w taki sposób , że możemy nią poruszać tylko w ograniczonym polu . Blokada kontroluje ilość wypływającej wody , zmniejszając strumień o 40% .

Dostępny jest również wkład regulacyjny ze stopniowym ustawieniem intensywności strumienia wody . Zmniejsza on zużycie wody i energii do 50% . Wyczuwalny opór uchwytu przy jego podniesieniu kształtuje przypływ wody na poziomie 5 l / min , co zupełnie wystarcza do zwykłego mycia rąk . Dopiero po przełamaniu tego oporu podniesiemy uchwyt wyżej , osiągając drugi poziom , z kranu popłynie więcej wody . Pamiętajmy ,że dzięki mieszaczom wody ciepłej i zimnej w baterii jednouchwytowej można zaoszczędzić około 30% wody.

Baterie termostatyczne ..

Oprócz utrzymywania stałej temperatury wypływającego strumienia pozwalają oszczędzać wodę , gdyż wbudowany przycisk oszczędnościowy zmniejsza strumień .
Bateria bezdotykowa jest wyposażona w fotokomórkę , która automatycznie steruje włączaniem i wyłączaniem wody . Zamykanie strumienia może być rozwiązane na dwa sposoby : woda przestaje lecieć po określonym czasie (około 20 - 30 sekund) lub kiedy cofamy ręce z pod wylewki .

Na stronach internetowych firm produkujących armaturę możemy znależć   kalkulatory , dzięki którym policzymy , ile wynosi zużycie wody w naszym domu przy wykorzystaniu konkretnych typów baterii . Kalkulatory są dostępne m . in . na stronach  www.ferro.pl , www.oras.com , www.grohepro.pl , www deante.pl

Jak oszczędzać wodę .

Rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie.Każdy zaoszczędzony litr wody to jednak nie tylko zysk dla naszej kieszeni , ale również dla środowiska . 


Woda zdrożała , a jej cena ma być jeszcze wyższa . Wynika to m . in . z tego ,  że wody pitnej jest coraz mniej   a jej uzdatnianie to kosztowny proces.Coraz droższe jest też przesłanie jej wodociągami do naszych domów .
Nawet gdy nie płacimy za wodę i czerpiemy ja z własnej studni , ponosimy koszty odprowadzenia ścieków  . W Polsce jedna osoba zużywa średnio 150 - 200 l wody dziennie . Biorąc pod uwagę fakt , że jej cena jest u nas   jedną z wyższych w Europie , inwestycja w urządzenia pozwalające racjonalnie korzystać z jej zasobów jest potrzebna chwili.
Jednak wysoka cena wody to nie jedyny powód , dla którego warto ją oszczędzać - zachowujemy większe jej zasoby dla przyszłych pokoleń , a wytwarzając mniej ścieków , nie zanieczyszczamy środowiska . Oszczędzanie wody nie musi się wiązać tylko z rygorami dotyczącymi korzystania z niej . Zmiana nawyków jest konieczna , ale niezbędne jest także mądre zaplanowanie instalacji wodnej w domu i wybranie odpowiedniej armatury .
Sprawdzonym sposobem na racjonalne korzystanie z wody są wodoszczelne baterie . Do niedawna były one symbolem luksusu , dziś można je kupić za niewygórowaną cenę . Dostępne są także zestawy produktów wodooszczędnych , które bez pomocy hydraulika można zamontować w dotychczasowych bateriach .

Popularne perlatory 
Działanie perlatora polega na wytworzeniu mieszaniny wodno - powietrznej zmniejszającej udział wody w strumieniu wypływającym z baterii . Oszczędność wody jest możliwa dzięki mechanizmowi redukującemu jej przepływ oraz dyszy napowietrzającej strumień . Większość baterii jest wyposażona w perlator . Perlator umywalkowy daje do 50% oszczędności zużycia wody , zlewozmywakowy do 40%  , a reduktor przepływowy do słuchawki prysznicowej   - do 60% . Perlator nie sprawdza się jednak w wypadku baterii wannowych , gdyż zmniejszając zawartość wody w strumieniu , niepotrzebnie wydłuża on czas napełniania - szybciej się ona wychładza , co powoduje straty energii . Szybkie napełnienie wanny ułatwiają baterie podtynkowe z wylewkami w formie kaskady .








wtorek, 5 czerwca 2012

Gdzie nie stosować lepiej ogrzewania podłogowego.

Mimo wieli zalet wodne ogrzewanie podłogowe ma tez wady - długo się nagrzewa i wolno stygnie.


Jedną z charakterystycznych  cech ogrzewania podłogowego jest duża bezwładność cieplna - temperatura podłogi , która w tym wypadku jest grzejnikiem , zmienia się powoli.Od momentu uruchomienia ogrzewania do chwili , kiedy w pomieszczeniu zacznie się odczuwać jego działanie , mijają godziny.Także po wyłączeniu żródła ciepła podłoga jeszcze przez długi czas pozostaje nagrzana.To utrudnia regulacje temperatury w pomieszczeniu.Dlatego ogrzewanie podłogowe nie jest najlepszym rozwiązaniem w pomieszczeniach , z których nie korzysta się cały czas. Także tam , gdzie znaczna część podłogi ma być zastawiona meblami czy zabudowana , lepiej nie stosować ogrzewania podłogowego.


Jedynie meble na nóżkach  o wysokości ponad 10 cm mają niewielki wpływ na ilość ciepła przekazywanego
do pomieszczeń. Trzeba mieć też świadomość , że moc ogrzewania podłogowego jest ograniczona , co wynika z konieczności ograniczenia , ze względu na komfort cieplny , średniej temperatury podłogi w strefie stałego przebywania ludzi do 26*C. W prawdzie norma dopuszcza 29*C , ale zbyt wysoka temperatura podłogi może   powodować dolegliwości zdrowotne.Jedynie w łazienkach można bez przeszkód zastosować temperaturę 33*C ,a w okolicach okien nawet 35*C ,  by zrównoważyć nieco niższą temperaturę powietrza wynikającą ze strat ciepła przez okna .
Z ograniczenia temperatury powierzchni podłogi wynika możliwość dostarczania ciepła w ilości do około 100 W/mkw powierzchni grzewczej.W większości przypadków w dobrze ocieplonych domach to wystarczy . Ale jeśli w praktyce ciepło będzie przekazywane jedynie przez część podłogi , ogrzewanie podłogowe może nie zapewnić wymaganej temperatury .

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Przedsionek - komfortowy dla wszystkich.

Strefa wejścia, czyli wiatrołap, to nasz bufor miedzy wnętrzem domu a światem zewnętrznym, ale aby był w pełni funkcjonalny, trzeba poznać kilka obowiązujących zasad


Chroni nas przed chłodem napływającym z zewnątrz oraz kurzem z pojazdu lub drogi.Może pełnić funkcje garderoby, łącznika z garażem czy pomieszczeniem gospodarczym , a nawet poczekalni , gdy w pobliżu zaprojektowany jest gabinet.Niezależnie od tego , jaką funkcje będzie spełniał , przedsionek musi mieć przepisowe rozmiary.
Gdy przejście do wnętrza domu usytuowane jest z niego na wprost , jedne drzwi otwierają się do wewnątrz , a drugie na zewnątrz , przedsionek nie może być krótszy niż 220 cm.Gdy drzwi otwierają się tylko na zewnątrz , może on mieć minimum 150 cm , a gdy do wewnątrz - 240 cm.


Zagospodarowanie przedsionka musi pozwalać na wygodne rozbieranie się z okryć wierzchnich i swobodne obrócenie się wokół własnej osi , najlepiej by mogło się w nim przebrać kilka osób na raz.To nie tylko przestrzeń do chwilowego przebywania czy przejścia - musi być w niej część garderobiana przeznaczona  do przechowywania kurtek i płaszczy oraz obuwia.Niejednokrotnie pozostawiamy tam też sprzęt sportowy , by nie wnieść do wnętrza np.piasku czy błota na rolkach.Trzeba przewidzieć dla niego miejsce , by nie leżał on w przejściu.

Jak zamocować drewnianą podbitkę?

Podsufitka zabezpiecza wierzbę przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, a także przed owadami i gryzoniami.

Sposób montażu podbitki dachowej może być narzucony przez budowę wierzby. Jeżeli składa się ona z wiązarów kratowych, których części dolnego pasa tworzy okap, nie mamy wyboru i podbitkę mocuje się poziomo.Wtedy do wiązarów przytwierdza się wzdłuż okapu drewniane łaty, do których następnie przybija się elementy podbitki.
Jeśli zaś konstrukcja naszego dachu składa się z krokwi, najprościej jest ułożyć podbitkę równolegle do połaci dachowej, mocując łaty do spodu krokwi.W tej sytuacji można również zamontować podbitkę prostopadle do elewacji.Wtedy jednak należy wykonać specjalną konstrukcję z łat drewnianych.Jedną łatę przybija się do krokwi poziomo, a drugą pionowo w taki sposób, aby połączyć je ze sobą pod kątem prostym na zamek ciesielski.
Do takiej konstrukcji można spokojnie zamocować elementy wybranej podbitki.