piątek, 25 stycznia 2013

Proste gładkie ściany i sufity.

Przed  rozpoczęciem wyrównania ścian i sufitów, oceńmy stan podłoża.Powierzchnię którą chcemy wyrównać, należy dokładnie oczyścić. Trzeba usunąć wszystkie pozostałości po starych farbach i tapetach, pozbyć się kurzu i brudu.Jeżeli ściana jest zatłuszczona, należy ją dokładnie umyć i poczekać aż wyschnie.
Następnie podłoże gruntujemy preparatem dobranym do tynku, którym pokryta jest ściana. Do zwartych, gładkich, mało nasiąkliwych powierzchni pokrytych tynkiem gipsowym lub gładzią, należy używać gruntów zwiększających przyczepność.
Do przygotowania podłoży porowatych, silnie chłonnych, np: tynków cement - wapno trzeba wybrać odpowiedni preparat wyrównujący chłonność, poprawiający przyczepność i elastyczność podłoża.
Grunt można nanosić pędzlem i wałkiem.Do gruntowania dużych powierzchni, warto użyć agregatu malarskiego, co znacznie przyspiesza prace.

Wygładzanie powierzchni.
Warstwa gładzi jest na tyle cienka, że zamaskuje jedynie niezbyt głębokie rysy i nierówności powierzchni mniejsze niż 3 mm (wyjątkowo jest do 5 mm). Gdy nierówności wykańczanej powierzchni są nieco większe, gładż gipsową można nakładać w kilku warstwach ; każda kolejna powinna być cieńsza od poprzedniej.
Zdecydowanie lepiej i taniej większe defekty zatuszować warstwą tynku gipsowego ; gładz jest bowiem od niego droższa. W dodatku do wyrównania ścian i sufitów, trzeba zużyć jej prawie dwukrotnie więcej niż tynku.Może to być wbrew zaleceniom producenta, bo warstwa gładzi powinna mieć grubość od 1 do 3 mm, a często konieczne jest wykonanie grubszej warstwy.

Rodzaj gładzi.
Na rynku są różne rodzaje gładzi ; gipsowe, cementowo - wapienne, cementowe i polimerowe. Najpopularniejsze są gipsowe, ponieważ łatwo się je nakłada, a po wyschnięciu - łatwo szlifuje. Często stosowane są też gładzie cementowo - wapienne. Wprawdzie niemożliwe jest uzyskanie przy ich zastosowaniu aż tak gładkiej, a tym bardziej białej powierzchni jak z gładzi gipsowych, ale są odporniejsze od nich na uszkodzenia. Trzeba przy tym pamiętać, że gładzi cement - wapno nie powinno się stosować na tynkach gipsowych.
Gładzie polimerowe mają znacznie większą elastyczność niż gipsowe i cementowo - wapienne. Warto je stosować na trudnych podłożach, np.takich, na których pojawiły się rysy wywołane odkształceniami konstrukcji domu.
W sprzedaży są gładzie do nakładania jedną warstwą lub kilkoma - w 20 minutowych odstępach (metodą ,,mokre na mokre"). Niektóre można wygładzać na mokro, bez póżniejszego szlifowania, co eliminuje uciążliwe pylenie, dzięki czemu po zakończeniu robót sprzątanie jest mniej żmudne.

Gładż na gładż.
Nową gładż można układać na starej. Warunek jest jeden - powierzchnia ścian i sufitów nie może być pokryta farbami. W przeciwnym razie nowa warstwa gładzi nie będzie się dobrze trzymała podłoża. Dlatego przed jej nałożeniem, trzeba zmatowić powierzchnię, np: papierem ściernym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz