Czasy teraz trudne.Każa się pochylić nad każdą złotówką.Szczególnie dużo do przemyślenia mają ci, planujący wybudować dom.Więc zastanawiają sie, jak to zrobić?
Wielu dochodzi do wniosku, że należy zbudować mniejszy niż y się chciało dom.
Mały dom jest tanszy w budowie: mniej teżkosztuje jego eksploatacja.Mały dom będzie niewątpliwie przytulny i oszczędny. Ale musi być również wygodny i przestronny.
Trzeba więc wiedzieć jak daleko można sie posunąć - gdzie można zaoszczędzić bez szkody dla funkcjonalności domu, a gdzie należy popuścić, żeby zachować trochę ,, oddechu". Wychodzi na to że im mniejszy dom, tym przy nim więcej zachodu.Tak jak z dopasowanym ubraniem.Im bardziej dopasowane - tym więcej przymiarek u krawca. Szeroka flanelowa koszula będzie wygodna , choc bedzie zle uszyta.Co innego z dopasowaną koszulą .Za bardzo wcięta bedzie uwierała.Zbyt dopasowana - nie zostawi miejsca na dodatkowy kiligrm lub dwa. Tak samo z domem.Są miejsca które można zaplanować ,, na styk", i takie, w których warto zostawić trochę luzu na ewentualne zmiany.
Łazienki i WC.
Warto raz a dobrze przemyśleć wielkość pomieszczeń sanitarnych i dobrać odpowiednie ich wyposażenie, żeby służyły długie lata. Tym bardziej że są to najdroższe pomieszczenia w domu, biorąc pod uwagę koszt 1mkwadrat.Przechodząc na liczby - minimalna powierzchnia WC (sedes plus umywalka) to około 1,5 - 2 mkwadrat.Na łazienkę z prysznicem potrzeba 2 - 3 mkwadrat.
Powierzchnia łazienki przy sypialniach nie powinna przekraczać 7 - 10 mkwadrat przy pełnym programie (sedes,bidet, umywalka,wanna i prysznic.
Kuchnia.
Powinna być zaprojektowana pod konkretny układ mebli . Jeżeli jest dobrze zaprojektowana - będzie długo służyła bez koniecznści zmian. Z czasem trzeba bedzie wymienic zurzyte urządzenia lub meble, ale będzie sie to odbywać w tym samym obrysie kuchni.Powierzchnia powinna oscylować pomiędzy 8 - 14 mkwadrat, zaleznie od tego , czy będzie z miejscem do jedzenia czy bez.
Podręczna spiżarnia.
Na produkty oraz rzadziej używane urzadzenia i przybory kuchenne mogłaby sie znaleść ewntualnie koło kuchni (zwolni sie trochę przestrzeni w samej kuchni).Powierzchnia - około 4 mkwadrat.
Sypialnie.
Spełniają dość proste, łatwe do przewidzenia funkcje. Ich wielkośc może być zminimalizowana - dostosowana do niezbędnego umeblowania.W mniejszym stopniu dotyczy to dziecięcych sypialni, które muszą pełnić dodatkową funkcję pokoju zabaw i nauki.Tu należy zostawić pewien margines swobody. W liczbach wyglądało by to tak : sypialnie służą wyłącznie do spania to około 18 - 20 mkwadrat, pokoje dziecięce - około 15 - 18 mkwadrat.
Garderoby przy sypialniach.
Są pożyteczne,ale powierzchniożerne ; oprócz szaf potrzebuje miejsce na komunilacje (trzeba wejść i wyjść.Zatem polacałbym szafy wnękowe jako rozwiązanie zmienne i w małym domku praktyczniejsze.
Pomieszczenia pomocnicze.
Wszystkie pomieszczenia pomocnicze są z regóły zdefiniowane swoją funkcją i umeblowaniem. Można zatem zaplanować ,,na styk" garderobę (przy wejściu), spiżarnię,schowki gospodarcze czy kotłownie (pomieszczenie techniczne).
Garderoba przy wejsciu do domu.
Może byc przechodnia (mniejsza powierzchnia 4 -6 mkwadrat) lub zastąpiona szafą.
Pomieszczenie techniczne.
Może łaczyć w sobie kilka funkcji : kotłowi,pralni,schowka, itp.Oczywiście kocioł z zamkniętą komorą spalania można powiesić praktycznie wszędzie, a pralke ustawić w łazience i zrezygnować z tego pomieszczenia.Ale z praktyki wiem że warto przeznaczyć chocby 7 - 8 mkwadrat,na miejsce,gdzie można spokojnie przyciąć deskę czy wykąpać psa.
Spiżarnia ogólna.
Dom różni sieę tym od mieszkania,że warto mieć miejsce, gdzie trzyma się zapasy.Nie musi to być spiżarnia w tradycyjnym rozumieniu ( omówiona wczesniej przy kuchni) gdzie trzymało sie domowe przetwory. Chodzi o miejsce w którym przechowuje się zapasy żywności (zgrzewki wody, soki,konserwy) czy urzadzenia związane z kuchnią. Taki podręczny magazyn oszczedza codziennego jeżdżenia do sklepu - często oddalonego. Może to być nie wielkie pomieszczenie (4 mkwadrat) czy nawet wnęka (2 mkwadrat) po drodze z garazu do kuchni.
Garaż.
To temat na pdzielne opowiadanie. Po pierwsze dlatego że jest niestety duży - minimum 20 mkwadrat, na jeden samochód - 36 mkwadrat na dwa samochody. I niestety mniejszy być nie może, bo można poobijać siebie albo auta.
Jak zatem poradzić sobie z problemem? Najlepiej zbudować garaż wolno stojący, połaczony z domem wspólnym daszkiem lub przedsionkiem.Takie rozwiązanie daje moąliwość dobudowania garazu w pózniejszym terminie (dla oszczędnych). Można też zamiast niego wybudować leką wiatę, która będzie pózniej zabudowana. w każdym razie śą to rozwiązania elastyczniejsze niż budowanie garażu w jednej bryle z domem.
pomieszczenia na sprzęt i narzędzia ogrodowe.
Może tak jak garaż, znaleść sie w bryle domu - z wejsciem od zewnątrz. Ja bym polecał jednak połączenie tego pomieszczenia z garażem lub altaną - niezależnie od domu.Z tych samych powodów co poprzednio.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz