Podczas gotowania w kuchni gwałtownie wzrasta zanieczyszczenie powietrza. Pojawiają sie w nim drobinki tłuszczu i duża ilość pary wodnej. Wentylacja grawitacyjna łatwo sobie z nim nie poradzi. Co innego okap.
Kuchnia musi mieć dobrą wentylację. Odpowiednie wymagania zapisano w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytułowanie.Zgodnie z nimi z kuchni, w której znajduje sie kuchenka gazowa, powietrze należy usuwać grawitacyjnie, a z wyposażonej w kuchenke elektryczną - grawitacyjnie lub mechanicznie. Potrzebny jest także nawiew świeżego powietrza przez nawiewniki zamontowane w kuchni lub sąsiednich pomieszczeniach.Spełnienie tych wymagań może nie wystarczyć do zapewnienia komfortu. POdczas gotowania, kiedy powstaje duża ilość pary wodnej, i mieszają sie zapachy przygotowanych potraw, niezbędne jest okresowe zintensyfikowanie wentylacji.To właśnie rola okapu.
JEDNA NAZWA - DWA URZĄDZENIA.
Pod nazwą okap kryją sie dwa urządzenia, które z wygladu niekiedy trudno odróżnić: jedno wyposażone w zestaw filtrów, i działające jako pochłaniacz, drugie -podłączone do kanału wentylacyjnego i pracuje jako wyciąg.Okap - pochłaniacz można zamontować w każdej kuchni, okap - wyciąg bez problemu tylko tam, gdzie jest dostęp do wolnego, dodatkowego kanału wentylacyjnego. Jeśli w kuchni jest kuchenka gazowa, nie może to być jedyny kanał - ten musi działać grawitacyjnie i nie wolno do niego niczego podłanczać, bo w ten sposób pozbawi się kuchnię wentylacji, która jest jednym z warónków bezpiecznego korzystania z urządzenia gazowego. Ostatecznie można zamopntować specjalną podwójną kratkę wentylacyjną i podpiąć okap do jej górnej częsci - dzieki temu usuwane przez niego powietrze nie będzie wracało do pomieszczenia.Gdy okap nie będzie pracował, dolna część będzie działała jak zwykła kratka wywiewna.
Można tez wyprowadzić wylot z okapu przez ściane zewnętrzną. Na jego zakończeniu trzeba wtedy zamontować klapę zwrotną, aby powietrze z zewnątrz nie było nawiewane do kuchni, gdy okap nie będzie pracował.
W pomieszczeniu w którym jest wyciąg, niepowinno byc kominka opalanego drewnem ani innego urządzenia z grawitacyjnm odprowadzaniem spalin, np.kotła lub podgrzewacza gazowego z otwartą komorą spalania. Działający wyciąg mógłby bowiem zakłucić ciąg w kominach odprowadzających dym lub spaliny z tych urządzeń i powodowac ich zawracanie do pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego jeśli juz mamy wyciąg, nie powinniśmy go włączać, gdy palimy w kominku.
Wyciągi i pochłaniacze można bez zastrzezeń stosować w domach z wentylacją mechaniczną.
Uwaga! Okapu pracującego w systemie otwartym nie wolno podłączać do kominów wentylacji zbiorczej ani - tym bardziej - przewodów kominowych odprowadzających spaliny z pieca lub kotła.
Jeżeli okap ma pracowacć w systemie zamkniętym ( jako pochłaniacz), musi mieć dobre filtry, najlepiej co najmniej dwa - węglowy do neutralizowania zapachów i przeciwtłuszczowy do wychwytywania tłustych oparów. Ich trwa trwałość i skuteczniść są bardzo różne i najcześciej wprost proporcjonalne do ceny. Niektóre nie nadają sie do uzytku już po kilku miesiącach pracy, inne doskonale spełniają swoje zadanie przez ponad rok. Filtry przeciw tłuszczowe z akrylu, papieru czy włókniny po zużyciu należy wymienić na nowe. Tych nowoczesnych z metalu można po dokładnym umyciu używac wielokrotnie. Większość okapów wyposażonych w filtry węglowe moąe pracować jako pochłaniacze, a po podłączeniu do kanału wywiewnego - jako wyciągi. Jeżeli to tylko możliwe, lepiej zamontować wyciąg niż pochłaniacz. Z efektów jego pracy będziemy bardziej zadowoleni.
WYMAGANIA INSTALACYJNE.
Okap powinno sie zamontować na wysokości umożliwiającej wygodne korzystanie z kuchenki, jednak nie niżej niż 65 cm nad płytą gazową (mógłby zakłócać spalanie gazu) i nie wyżej niż 75 cm nad dolną płytą (nie zbierałby nalezycie oparów). Okap - wyciąg zwykle podłącza sie do kanału wywiewnego rurą spiro o srednicy 125 lub 150 mm przewodem z tworzywa sztucznego o przekroju prostokątnym odpowiedniej wielkości. Odległość od kanału (albo wylotu w ścianie zewnętrznej) musi być jak najmniejsza, a przewód (rura) powinien mieć jak najmniej załamań,
Przepływ powietrza przez okap jest wymuszany jednym lub dwoma silnikami o mocy od kilkunastu do ponad 200 W. Pochłaniacze mają zwykle słabsze silniki, wyciągi - mocniejsze; jedne i drugie są zasilane prądem o napięciu 230 V. W pobliże urządzenia trzeba więc doprowadzić instalacje elektryczną i zamontowac gniazdo ( nie jest to jednak konieczne, bo przewody - zasilający okap i instalacyjny - mogą być podłączone w tzw. kostce). Miejsce połączenia można ukryć pod obudową okapu, aby nie rzucało sie w oczy. W przypadku okapów wyspowych podłaczenia do wentylacji i instalacji elektrycznej muszą byc wprowadzone bezpośrednio nad urządzeniem i ukryte np.w suficie podwieszanym.
Wentylator może zasysać powietrze jednostronnie (od spodu), dwustronnie (od spodu i z przodu), a wersjach wyposarzonych w dwa silniki nawet z czterech stron, dzieki czemu okap ma wiekszą wydajność.
Wielkość i liczba silników, ale także ich jakość oraz sposób wyciszenia okapu decydują o poziomie wytwarzanego przez niego hałaśu. Najgłośniejsze okapy podczas pracy z maksymalną mocą emitują dzwieki nie przekraczające 72 db, czyli zbliżone do odgłosów tradycyjnego odkurzacza. Poniewaz okap działa okresowo i nie zawsze na najwyzszaych obrotach - da sie wytrzymać. Jeśli uda sie kupic urządzenie pracujące z głośnością poniżej 50 db, bedzie naprawde mało uciążliwe.
JAK WYBRAĆ?
W sprzedarzy jest wiele okapów kuchennych. Wybierając ten własciwy, trzeba zacząc od elementów decydujących o miejscu i sposobie montażu, potem dobrać rodzaj filtrów i moc wentylatora, a dopiero na koncu sposób wykończenia i sterowanie.
Okapy przyścienne, kominowe mocuje sie bezpośrednio do sciany (zwykle między szafkami). Występuja też w wersji narożnej - do montażu w rogu pomieszczenia. Mają kształt kwadratu, prostokąta lub wycinka z koła.
Szufladkowe wysuwa sie na czas pracy, odsłaniając w ten sposób wlot powietrza (wysunięcie płyty powoduje automatyczne uruchomienie wentylatora i właczenie oświetlenia),i zasuwa, kiedy chce sie wyłaczyć urządzenie.
Podszafkowe wbudowane znajdują sie wewnątrz szafki i widać je jedynie od spodu,a uniwersalne bezpośrednio pod szafką zawieszoną nad kuchnią. Takie wyciągi są funkcjonalne i wygodne, zajmują nie wiele miejsca.
Okapy uchylne przymocowywuje sie do sciany nad kuchenka miedzy szafkami wiszącymi i uruchamia przez otwarcie uchylnych drzwiczek identycznych z drzwiczkami pozostałych szafek kuchennych.To pozwala dyskretnie wkomponowac je w umeblowanie kuchni.
Okapy wyspowe mocuje sie je do sufitu nad kuchenką znajdującą sie na wyspie, z dala od ścian pomieszczenia. W takich okapach przewód transportujący powietrze jest wprowadzony w pionowo w góre.
Obudowy okapów powinny być zrobione z materjału odpornego na wilgoć, tłuszcz i wysoką temperature. Powierzchnia musi być gładka i łatwa do utrzymania w czystości, a więc także odporna na działanie środków chemicznych, ścieranie i zadrapania. Najwiekszą popularnością cieszą sie urządzenia z wysokogatunkowej stali nierdzewnej (inox), często z elementami szkła.
JAK DOBRAĆ WYDAJNOŚĆ OKAPU.
Trzeba ja dopasować do wielkości pomieszczenia, w którym bedzie on zamontowany.Powinna być co najmniej taka, aby w ciągu godziny zapewnić sześciokrotną wymiane powietrza w pomieszczeniu.Wentylator okapu, pracując z maksymalną wydajnością, musi zatem przetłaczać strumień powietrza szesc razy wiekszy od kubatury pomieszczenia 6 x powierzchnia podłogi x wysokośc pomieszczenia), czyli w kuchni zamkniętej o powierzchni 15 m kwadratowych i wysokosci 3 m - 270m3/h. Ale to nie wystarczy jezeli kuchnia jest połączona z jadalnią lub salonem.
We wnętrzu z kuchenką gazową okap nie powinien miec za dużej wydajności (liczba wymian nie większa niż 12), aby w pobliżu palnika nie wytwarzał podcisnienia pogarszającego warunki spalania gazu.
Okap - pochłaniacz powinien mieć wydajność o mniej wiecej 15% mniejszaą niż okap - wyciąg dobrany do takiej samej kuchni.W sprzedarzy są urządzenia z wentylatorami o wydajności od 200 do ponad 800 m3/h.
Prędkość obrotów wentylatora (wydajność) ustawia sie przyciskami lub sensorami na obudowie, a w niektórych modelach takze za pomocą pilota. Nowoczesne okapy mają najczęsciej sterowanie elektroniczne, nierzadko cyfrowy wyświetlacz z informacjami o parametrach pracy oraz zanieczyszczenia filtrów i potrzebie ich wymiany, a niektóre także pamięci i możliwość programowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz