czwartek, 13 grudnia 2012

Łazienka w ceramice ciąg dalszy.

Płyty g-k g-w.Gładkie równe płyty gipsowo -  kartonowe bądż gipsowo - włóknowe są bardzo dobrym podłożem. Musimy jedynie dzien przed rozpoczeciem układanie płytek dokładnie je zagróntować.
Płytki PCW.Popularne w peerelowskim budownictwie - najlepiej całkowicie je usunąć.Trzeba wtedy zadbac, aby z podłogi zniknął teżstary klej, na którym były mocowane.
Stare płytki.Z ich skuwania można zrezygnowac, jeśli solidnie trzymają sie podłoża.Najpierw należy przemyć je sodą kaustyczną i przetrzecć wilgotną scierką.Oczyszczenia bedą wymagały również fugi.
Pojedyncze, spękane lub odspające sie płytki koniecznie trzeba odczepić, a miejsca po nich wypełnić zaprawą.Starą okładzinę warto pomalowac żywiczną emulsja, która poprawi przyczepność kleju.
Przy podejmowaniu decyzji o naklejaniu płytek na płytkinależy wziaść pod uwage to, ze taki zabieg zmniejszy kubaturę pomieszczenia.
Drewno.Płytki nie często sie układa na drewnianym podłożu. Zdarza sie to, gdy drewniana konstrukcja stropu obudowana jest deskami lub płytami drewno pochodnymi. Układanie terakoty jest wtedy dosyć pracochłonne.Najpierw trzeba dokręcic luzno  zamocowane deski lub płyty, pózniej uszczelnić przerwy miedzy nimi szpachlówką do drewna lub uszczelniaczem polimerowym.Na  tak zabezpieczonym podłożu olbo układa sie gipsowo - włóknowe płyty jastrychowe, albo robi wylewke samopozimującą (elastyczną) na siatce z włukna szklanego zamocowanej do podłożą. Lepszym pomysłem wydaje sie jednak zabezpieczenie drewnianego podłoża płynną folią uszczelniająca. Na tak przygotowanej podłodze od razu da sie przyklejać kafelki.

USZCZELNIENIE.
W przypadku okładzin sciennych i podłogowych w łazience to nadrzenna sprawa.Trudno bowiem w niej uniknąć podwyszonej wilgotnosci.Zdarzaja sie tezkrótko trwałe zalania podłogi (np.woda z pralki).W efekcie, jesli płytki nie zostały przymocowane zgodnie z zasadami, może dojsc do ich odspajania sie od podłoża, a nawet do zalania go przez wode, która zmoczyła okładzinę. Szczelność należy zapewnic przede wszystkim podłodze i scianom kabiny prysznicowej.Okolice wpustów podłogowych, kratek sciekowych, miejsca dookoła rur doprowadzajacych wodę oraz narożniki scian na ich styku z wanną trzeba uszczelnic specjalnymi taśmami lub kołnierzami izolującymi.Są one wykonywane z polipropylenu i elastomerów, dzieki czemu są elastyczne, odporne na działanie wody i wilgoci a także chemikaliów.Łatwo sie je układa, bo bez problemu dają sie wyginac, są też odporne na rozerwanie. Wszystkie elementy uszczelniające mocuje sie do podłoża za pomoca folii w płynie.Nalezy nia również pokryć sciany brodzika i jego podłoge, obudowe wanny, narożniki,scianę dookoła wanny, a także podłoge przy wannie (40 - 50 cm) i sciany przy niej ( do wysokości 10 cm, czyli pod całym cokołem)Generalnie zasada jest taka, że podłoże musi byc chronione wszędzie tam gdzie istnieje możliwośc zawilgocenia.

KLEJENIE.
Klej do  mocowania płytek na podłodzełazienki należy dobrać zarówno do podłoża, jak i do wielkości płytek. Gdy podłoże wymaga wyrównania, trzeba wybrac zaprawe gróbowarstwową. Jesli jest równe, tzn. ubytki w nim nie maja wiecej niż 2 mm głębokości i jest ich niewiele - lepsz bedzie zaprawa cienkowarstwowa.Na posadzce najwygodniej bedzie użyc kleju samorozpływowego. Jak wszystkie produkty z tej grupy jest on odkształcalny. Klej samorozpływny jest bezpieczniejszy przy układaniu duzych płytek - całkowicie wypełnia przestrzeń między nimi, co ułatwia ich trwałe zamocowanie do podłoza.
Najlepiej nakładac go pacą o półokrągłych zębach, które ułatwiają równe rozłozenie masy.Do przyklejania płytek na podłoże odkształcalne np.ściany z płyt g - k, należy wybrać zaprawe odkształcalną typu C2. Gdy chcemy układac płytki od góry, musimy zwrócic uwage na to, by klej był oznaczony litera T,czyli miał obniżony spływ.Do mozaiki powinniśmy wybrac klej biały.

FUGOWANIE.
Na koncowym etapie prac trzeba zadbać o dobór właściwej zaprawy do spoinowania.Jest to ważne szczególnie w łazience.Zaprawa musi bowiem chronic spoiny przed nasiakaniem wodą i być łatwa do utrzymania w czystosci.Powinna być cementowa, przeznaczona do miejsc wilgotnych.Jeżeli będziemy spoinowac płytki ułożone na scianach z płyt gipsowo - kartonowych, musi sie takze nadawac na podłoza odkształcalne.
Ponieważ w łazience oprócz szczelności liczy sie też łatwość zachowania czystości, dobrze, by masa do spoinowaniabyła wzbogacona o różne ułatwiające to dodatki.Sprawdzi sie tu fuga z efektem perlenia, czyli o mniejszej chłonności, z dodatkami ograniczajacymi rozwój grzybów i pleśni.Dobrze, jeśli ponadto ma składniki zapobiegające płowieniu koloru, antybakteryjne,a nawet dodatki dekoracyjne.Można już kupić zaprawy do spoinowania z efektem brokatu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz