poniedziałek, 28 stycznia 2013

Jak korzystnie kupić działkę.

Wybór parceli wymaga czasu i cierpliwości gdyż decyzje podejmowane na tym etapie mają nieodwracalny charakter - tu przecież spędzimy całe swoje życie.

Lokalizacja.
Działka powinna być dobrze skomunikowana. Warto sprawdzić jak daleko znajduje się przystanek autobusowy lub kolejowy - dzięki możliwości dojazdu do miasta pociągiem ominiemy uciążliwe korki.
Ważne też, aby w pobliżu planowanego domu była szkoła, przychodnia czy choćby sklep spożywczy, aby nie okazało się że po chleb trzeba 5 km jechać.
Dostęp do działki publicznej jest niezbędnym warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę.Warto jednak zwrócić uwagę na stan nawierzchni drogi, obecność chodnika oraz oświetlenia. Wyobrażmy sobie jak droga będzie wyglądać zimą czy w czasie roztopów. Ważne też, czy jest utwardzona  i jaką ma klasę odśnieżania.Jeśli nie ma solidnej drogi, trzeba się również liczyć z dłuższym czasem dojazdu.
Najkorzystniej jest kupić działkę na nowym osiedlu - jest wówczas szansa że naszymi sąsiadami staną się ludzie w podobnym wieku, poza tym teren jest już zamieszkany, a więc oswojony. Przed zakupem działki trzeba się też uważnie przyjrzeć pobliskim domom - jeśli sąsiedzi prowadzą działalność gospodarczą, może to oznaczać hałas, uciążliwe zapachy i nieciekawy widok z okna.

Kształt, wielkość i warunki naturalne.
Optymalne wymiary działki są z reguły większe niż te zawarte w projektach gotowych. Odległość 4 m od granicy jest akceptowana w przypadku bocznej elewacji z oknami mało reprezentacyjnych pomieszczeń, ale o wiele za mała, gdy na tą stronę będzie wychodzić elewacja ogrodowa z tarasem.
Najrozsądniej jest najpierw jest kupić parcelę, a potem szukać pasującego do niej projektu domu. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy wybrana przez nas działka jest specyficzna, np.wąska i długa - nie każdy projekt można będzie na niej zrealizować.
Szukając działki trzeba sprawdzić lokalne przepisy. Są bowiem miejsca, w których jest określona minimalna wielkość parceli (np. 1500 mkwadrat) - w takich przypadkach dobrze jest kupić działkę na współwłasność z innym inwestorem, uzyskać zgodę na budowę bliżniaka, a po jego wybudowaniu znieść współwłasność.
Ukształtowanie terenu może ograniczać możliwości budowy domu.Trzeba zatem sprawdzić, czy na działce łatwo będzie wygospodarować miejsce na budynek tak, aby wykorzystać walory środowiska. Ważne, by nie był narażony na wychładzanie wiatrem czy podtopienia wiosną. Unikajmy budowania domu w zagłębieniach i nieckach - trudniej odpływa z nich woda opadowa.
Uważnie podchodżmy do terenów ze spadkiem. Często występują tam intensywne wiatry, które mogą wychładzać budynek.
Oglądając taką działkę, dobrze jest sprawdzić, jaką orjentację ma skarpa. Najkorzystniej byłoby zbudować dom na terenie lekko nachylonym w stronę południa i z tej strony odsłoniętym, częściowo osłoniętym od wschodu i zachodu, a całkowicie od północy.

Grunt.
Istotny jest skład gruntu i poziomu wód gruntowych na działce. Od tego zależy bowiem, jakie będzie posadowienie domu.
Ekspertyzę najlepiej zlecić geotechnikowi - koszty usunięcia ewentualnych wad będą wielokrotnie wyższe niż ekspertyzy. Pod budowę lepsze są żwiry i piaski niż np.gliny, najtrudniejsze zaś są stare wysypiska.
Koszt wykonania fundamentów podwyższa obecność na działce stojącej wody. Konieczne jest wówczas odwodnienie wykopu na czas budowy, a ewentualną piwnice trzeba dobrze zaizolować.

Kwestie formalno - prawne.
Należy sprawdzić formalno - prawny stan interesującej nas działki oraz perspektywy związane z planowanym zagospodarowaniem otoczenia. Przede wszystkim trzeba ustalić, czy sprzedającemu przysługuje prawo własności do oferowanego terenu. Najważniejszym dokumentem stwierdzającym stan prawy nieruchomości jest księga wieczysta. Sprzedający powinien okazać nam jej opis.
Przed podjęciem decyzji o zakupie działki wybierzemy się do wydziału architektury urzędu gminy, by zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się z niego, jakie jest przeznaczenie terenu, jak można kształtować jego zabudowę i zagospodarowanie, czy są jakieś nakazy lub ograniczenia w tym zakresie, czy obszaru nie objęto ochroną konserwatorską.
Plan określa też wysokość kalenicy, kąt nachylenia dachu, minimalną odległość od ulicy, maksymalną powierzchnię zabudowy, informuje także, co może powstać w okolicy.
Gdy działka nie jest objęta planem, najbezpieczniej zawrzeć umowę przyrzeczenia sprzedaży warunkowaną wydaniem korzystnej dla nas decyzji o warunkach zabudowy.
Chcąc kupić działkę, na której szybko można wybudować dom, nie warto inwestować w grunty, które według planów mają pozostać rolnymi lub leśnymi.

Uzbrojenie.
Co prawda nieuzbrojona działka jest tańsza, po jej zakupie trzeba jednak ponieść koszt podłączenia mediów (instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i energetycznej) - w niektórych przypadkach dość wysoki, zdarza się, że nawet wyższy nią cena samej działki.
Kanalizację oraz doprowadzenie wody i gazu z sieci można zastąpić własnymi urządzeniami : studnią, szambem czy zbiornikiem na gaz. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one dodatkowo miejsca na działce.
Przed dokonaniem wyboru parceli należy sprawdzić w urzędzie gminy aktualny wykaz dostępnych mediów. W miejscowych zakładach zarządzających sieciami można się dowiedzieć, czy i kiedy będzie możliwe przyłączenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz