Okapy wyspowe montuje się do sufitu.Są to urządzenia zaawansowane technologicznie oraz wzorniczo. W przeciwieństwie do okapów przyściennych wyspowych nie trzeba dostosowywać do wnęki miedzy wiszącymi szafkami kuchennymi.
Ważne wymiary.
Urządzenia produkowane są w różnych szerokościach, poczynając od zaledwie 35 cm, a kończąc na 120 cm. Najbardziej popularne mają 60 lub 90 cm.
Szerokość okapu nie powinna być mniejsza od szerokości płyty, szczególnie tej zasilanej gazem.Zawsze jednak może on być większy, np. nad płytą 60 cm możemy zamontować okap 90 cm. Gdy jest on większy niż kuchenka, łatwiej jest mu wyłapać wszystkie opary, nawet przy najsłabszym programie. Zazwyczaj ten sam model można kupić w dwóch wersjach różniących się szerokością, a często także wyposażeniem, np. liczbą filtrów.
Wydajna praca.
Zadaniem okapu jest neutralizowanie zapachów i wyłapywanie unoszących się w powietrzu drobin tłuszczu.
Aby dobrze spełniał swoje zadanie, powinien umożliwiać sześciokrotną wymianę lub przefiltrowanie całego powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny.
Pozbywamy się wtedy oparów będących żródłem trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. okapy mogą mieć wydajność od 160 do 1000 msześciennych / h - dopasowuje się ją do kubatury pomieszczenia. Producenci zazwyczaj informują o maksymalnej wydajności okapu - osobno dla pracy w trybie otwartym i zamkniętym. Warto jednak pamiętać, że im wyższa wydajność, tym bardziej hałaśliwie pracuje urządzenie. Równie istotna jest moc, czyli szybkość pracy wentylatora. Nowocześniejsze modele wyposażone są w wyświetlacz LCD, na którym znajdują się wszystkie istotne dane dotyczące pracy urządzenia, w tym także prędkości pracy
Wygodną obsługę zapewniają modele z możliwością zdalnego sterowania pilotem. Najczęściej okapy mają dwu lub trzystopniowe regulatory mocy, choć w luksusowych modelach można spotkać nawet trzynastostopniową skalę. Są w niej takie opcje jak ,,turbo" czy ,,prędkość intensywna" - przydatne, gdy ilość oparów jest wyjątkowo duża. Niektóre nowoczesne okapy są wyposażone w system czujników, które samoczynnie włączają tryb intensywny, gdy w powietrzu jest dużo pary wodnej, po czym automatycznie przełączają wentylator na wolniejszą prace.
Ponieważ kuchnia z wyspą jest zwykle częścią salonu, okap powinien również cicho pracować. Kupując model do takiej kuchni, warto zwrócić uwagę na poziom wytwarzanego przez niego hałasu.Okapy nowej generacji emitują hałas nie większy niż 55 dB.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz