czwartek, 14 czerwca 2012

Ważne warstwy w ciepłym dachu .

W istotnych punktach starania o dom , z którego ucieka jak najmniej ciepła jest odpowiednio zbudowany dach . 


Skupienie się jedynie na wyglądzie dachu i kosztach jego budowy to podejście nie ekonomiczne i nieekologiczne . W przyjaznym środowisku energie oszczędzają budynki magazynujące ją , i generujące  , a dach ma w tym znaczny udział  . Ważne jest ni tylko to jak wygląda , czyli jaki ma kształt (im prostszy , tym lepiej) i czym pokryty , ale również to z czego i jak będzie zbudowany .

Pod pokryciem znajduje się mnóstwo materiałów potrzebnych do postawienia konstrukcji , ocieplenia i izolacji przed wilgocią oraz wykończenia wnętrz pod połaciami . Budowa dachu jest procesem skomplikowanym , wymagających indywidualnych rozwiązań .
Większość potrzebnych materiałów to produkty specjalistyczne . Bardzo często różne materiały o nieco innym zastosowaniu noszą podobną nazwę . Bez odpowiedniej wiedzy nie jesteśmy w stanie odróżnić np wełny do ocieplenia stropów od tej przeznaczonej na poddasza albo foli paroszczelnej od paroprzepuszczalnej wstępnego krycia , a pełnią one funkcję w budowie dachu .
Dlatego do jego zbudowania postarajmy się zatrudnić fachowców.

W domach jednorodzinnych straty ciepła przez połacie dachowe sięgają nawet 25% wszystkich strat ciepła , dlatego tez należy zadbać o energooszczędne ocieplenie poddasza . Warto o tym pamiętać  podczas budowy oraz ocieplenia , jak również remontu  domu . Dom trzeba zaizolować by spełnić odpowiedni standard cieplny przegród .Niezbyt wygórowane wymagania ochrony cieplnej - według warunków technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2009 roku - dotyczą współczynnika przenikania ciepła U dla dachu wynoszą 0,25 W/(mk K) . Współczesny inwestor chce jednak - przy racjonalnych kosztach budowy  - zapewnić energooszczędność domu przez długie lata użytkowania . Do ocieplenia dachu powinniśmy stosować produkty o parametrach i grubościach dobranych z myślą o maksymalnym ograniczeniu strat ciepła .
Ze względu na przepisy zalecana grubość ocieplania o standardowym współczynniku przewodzenia ciepła na poddaszu użytkowym wynosi 20 cm W domu energooszczędnym ocieplenie powinno mieć grubość 30 cm , a w pasywnym - 40 cm . W większości przypadków , aby uzyskać taką grubą termoizolację , trzeba zamontować jej dwie warstwy - najczęściej miedzy krokwiami i od spodu . Czasem stosuje  się materiały układane na krokwiach . Z reguły do ocieplenia poddasza stosuje wykorzystywana jest wełna mineralna 5 (szklana albo kamienna) , ale można także użyć płyt ze sprężystego styropianu. Dzięki Fabrycznie wykonanym nacięciom sprężynują i wypełniają przestrzenie między krokwiami .
Do układania na krokwiach służą tez specjalne sztywne płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub pianki poliuretanowej PIR .

Zastosowanie izolacji cieplnej znacząco polepsza jakość naszego życia , a do tego jest dobrym i opłacalnym sposobem zmniejszenia emisji COdwa  do atmosfery . Ujemne skutki środowiskowe , jakie towarzyszą produkcji izolacji  (na przykład zużycie energii czy emisja COdwa) , zazwyczaj sa znacznie mniejsze niz zyski wynikające z zastosowania tego materiału .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz