poniedziałek, 4 lutego 2013

Baterie z funkcją.

Kolejny sposób na ekonomiczne gospodarowanie się wodą to wybór baterii z ogranicznikiem wypływu wody.Najpopularniejsze są takie, których działanie polega na zablokowaniu głowicy tak, aby można nią było poruszać tylko w zawężonym polu.Dzięki temu strumień wody wypływający z baterii można ograniczyć o blisko 40%. Już sam wybór standardowej baterii jednouchwytowej w prosty i niedrogi sposób pomoże nam ograniczyć zużycie wody. W takiej baterii ustawienie odpowiedniego strumienia i temperatury zajmuje znacznie mniej czasu niż w bateriach z dwoma pokrętłami. Tym samym mniej wody wypływa, zanim zaczniemy z niej naprawdę korzystać.
Warty rozważenia jest także zakup baterii z wkładem regulacyjnym.Dzięki stopniowemu ustawieniu intensywności strumienia wody pozwala on zmniejszyć jej zużycie nawet o 50%.
Przy podnoszeniu uchwytu takiej baterii wyażnie wyczuwa się opór. Świadczy on o tym że na tym poziomie z baterii będzie wypływać ograniczona ilość wody (np. 5 l na minutę). Dopiero po dalszym pociągnięciu uchwytu i przełamaniu oporu wylewki popłynie jej pełny (maksymalny) strumień. Dobrą, lecz nieco droższą inwestycją są baterie wyposażone w przycisk eko, który w zależności od potrzeb umożliwia nam wybór mniejszego lub większego strumienia wody. Przycisk ten znajduje się zwykle z tyłu albo z boku wylewki. Po odkręceniu wody z baterii wypływa mniejszy strumień wody, np. 5 - 7 l wody na minutę. Gdy chcemy, aby z wylewki wypływał maksymalny strumień, np.13 - 14 l na minutę, wystarczy wcisnąć przycisk.
Dużą popularnością cieszą się baterie termostatyczne. Mają one blokadę uniemożliwiającą wypływ wody o temperaturze niższej niż w termostacie. W komorze mieszania mierzona jest temperatura dopływającej wody, a następnie ciepła woda miesza się ze zimną w odpowiednich proporcjach W układach z takim obiegiem wyregulowanie przez baterię żądanej temperatury wody wymaga dosłownie kilka sekund. Dzięki baterii termostatycznej możemy zaoszczędzić kilkanaście litrów wody, która wypłynęłaby podczas czekania, az uzyska odpowiednią temperaturę. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli bateria termostatyczna będzie zamontowana w instalacji bez ciągłego obiegu ciepłej wody (cyrkulacji), w pierwszej chwili z wylewki może popłynąć nieco zimnej wody.

Sprawdzony sposób na oszczędne korzystanie z wody to również baterie bezdotykowe. Są one stosunkowo drogie (kosztują od 250 do nawet 1800 zł), ale za to bardzo ekonomiczne. Mają wbudowaną fotokomórkę,  którą uruchamia strumień wody (jest on ustawiony fabrycznie na maksymalnie 6 l na minutę) tylko wtedy, gdy podstawimy ręce pod wylewkę. Kiedy je cofniemy, wypływ zamknie się automatycznie. Takie rozwiązanie sprawdza się automatycznie. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w łazienkach - gdzie często pozostawiamy niepotrzebnie odkręcony kran w czasie mydlenia rąk czy mycia zębów - oraz w domach, w których są małe dzieci.Nie zdarzy się bowiem sytuacja, że kran w łazience nie zostanie dokręcony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz