Na zakończeniu przewodów dystrybuujących ogrzane powietrze montuje się kratki lub anemostaty, przez które ciepło jest nawiewane do pomieszczeń. Z uwagi na rozkład temperatur najkorzystniej byłoby je montować przy podłodze. Jednak napływ powietrza od dołu mógłby powodować unoszenie się kurzu. Takie poprowadzenie przewodów byłoby również trudne do wykonania z architektonicznego punktu widzenia i mogłoby zabierać przestrzeń w pomieszczeniu. Między innymi z tych względów kratki lub anemostaty umieszcza się w suficie podwieszanym albo w ścianie, tuż pod sufitem. Najprostszym rozwiązaniem jest wybór kratek nawiewnych. Na rynku znajdziemy różne modele - wykończone siatką, żaluzją nieruchomą bądż też ruchomą - umożliwiającą regulację napływu powietrza.
Wybierać można spośród różnych kształtów i wzorów. Kratki powinny być wykonywane z materiałów odpornych na wysokie temperatury - np z blachy nierdzewnej czy ze stopu aluminium i cynku.
Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie anemostatów o specjalnie wyprofilowanym kształcie łopatek ukierunkowujących strumień powietrza. Najczęściej spotyka się modele okrągłe, które rozprowadzają ogrzane powietrze równomiernie w każdym kierunku. Anemostaty kwadratowe i prostokątne umożliwiają skierowanie wylotu powietrza w jedną, dwie lub więcej stron. Są one też łatwiejsze do utrzymania w czystości niż kratki, a ponadto nie są od nich droższe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz