Przeznaczenie kominka nie kończy się na ogrzaniu pomieszczeń domu. Nowoczesne urządzenie mogą przejąć funkcję kotła i przekazywać ciepło do instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami - wystarczy wyposażyć we wkład z tak zwanym płaszczem wodnym.
Dodatkowo takie urządzenie można wykorzystać także do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Decydując się na kominek z płaszczem wodnym, będziemy więc korzystać ze wszystkich zalet ogrzewania kominkowego - otrzymamy w zamian tani i ekologiczny sposób ogrzewania domu z możliwością dość precyzyjnej regulacji temperatury we wnętrzach za pomocą termostatów grzejnikowych.
Jak to działa.
Tym, co odróżnia kominek z płaszczem wodnym od tradycyjnego wkładu, jest dodatkowy wymiennik ciepła, w którym gorące spaliny podgrzewają wodę przepływającą przez rurę usytuowaną nad paleniskiem.
To ona nazywana jest właśnie płaszczem wodnym, czyli wymiennikiem ciepła typu spaliny - woda. W niektórych wkładach płaszcz wodny zbudowany jest nieco inaczej - zamiast rurą płynie w przestrzeni powstałej miedzy podwójnymi ściankami korpusu. Przepływając, odbiera ciepło od kominka i przekazuje je do instalacji. Kominek z płaszczem wodnym jest swego rodzaju kotłem na drewno, gdyż ogrzana przez niego woda trafia dalej do poszczególnych grzejników. Wydajnością takiego kominka steruje się zwykle za pomocą wentylatora z płynną regulacją obrotów, który dostarcza do paleniska więcej powietrza, gdy trzeba zwiększyć temperaturę wody, lub redukuje jego dopływ, by temperatura wody się obniżyła.
Przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Kominek z płaszczem wodnym umożliwia podgrzewanie wody użytkowej zarówno w sposób przepływowy, i z zastosowaniem zasobnika pojemnościowego.W pierwszym przypadku z ciepłej wody można korzystać tylko wtedy, gdy pali się w kominku. Nie jest to więc szczególnie komfortowe rozwiązanie. Wygodniejsze jest zastosowanie zasobnika na wodę o odpowiednio dużej pojemności. Wówczas ta sama woda, która zasila instalację centralnego ogrzewania , kierowana jest do zasobnika, gdzie oddaje ciepło zgromadzonej tam wodzie. Zastosowanie zasobnika sprawia że z wypełniającej go ciepłej wody będzie można korzystać jeszcze kilka godzin po wygaśnięciu ognia w kominku.
W dobrym towarzystwie.
Korzystanie z kominka jest bardzo ekonomiczne, problem pojawia się jednak, gdy w odpowiednim czasie nie dołożymy do niego drewna i ogień wygaśnie. Jeśli stanie się to nocą, rankiem może się okazać, że w domu jest zimno i nie ma ciepłej wody do mycia.
Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna zim, gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura. Może wtedy dojść do zamarznięcia i uszkodzenia instalacji.Aby temu zapobiec, kominek powinien współpracować z drugim żródłem ciepła, np.kotłem gazowym. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej automatyki taki kocioł sam się uruchomi, gdy w kominku wygaśnie ogień (a właściwie, gdy na skutek tego temperatura z instalacji spadnie), i wyłączy, kominek zacznie grzać z odpowiednią mocą.
Współpraca kominka z innym żródłem ciepła może się okazać niezbędna również z innego powodu. Trzeba bowiem pamiętać że taki sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej (przez kominek ) sprawdza się jedynie w sezonie grzewczym. Latem gdy temperatury są wysokie, nikt z nas nie będzie rozpalał ognia w kominku, aby ogrzać wodę do kąpieli czy zmywania. Wówczas c.w.u. może być przygotowywana przez kocioł lub ogrzewana zamontowaną w zasobniku grzałkę elektryczną. Takie ogrzewanie podnosi jednak koszty ogrzewania wody.
Planując montaż kominka z płaszczem współpracującego z bezobsługowym kotłem, należy pamiętać że kocioł pracuje w instalacji zamkniętej (stanowiącej układ, do którego powietrze nie ma dostępu).Kominek natomiast przygotowany jest do pracy w układzie otwartym. Rozwiązaniem jest zastosowanie w układach grzewczych dodatkowego przeponowego wymiennika ciepła oddzielającego dwa biegi wodne, tak by woda z jednej i drugiej instalacji nie miała ze sobą bezpośredniego kontaktu (nie mieszała się). W tym celu stosuje się niewielkie, ale wyróżniające się bardzo wysoką sprawnością wymienniki płytowe.
Warto się też zdecydować na zakup specjalnego zautomatyzowanego kominka z płaszczem wodnym wyposażonego w urządzenia umożliwiające mu współpracę z instalacją c.o. systemu zamkniętego.
Podobnie jak kocioł taki kominek jest wyposażony w elektronikę sterującą jego pracą, która czuwa, aby woda kierowana z kominka do instalacji miała odpowiednia temperaturę. Taki kominek może nie tylko współpracować z grzejnikami, ale także zasilać niskotemperaturową instalację ogrzewania podłogowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz