piątek, 6 grudnia 2013

Bez kurzu i kucia >

Zrywanie porysowanych albo starych płytek wiąże się z gruzem , którego trzeba się pozbyć, i bałaganem. Jeśli więc mamy taką możliwość, warto nowe okładziny przykleić bezpośrednio do starych. Nie jest to skomplikowane, a zapraw przeznaczonych do takich prac jest na rynku coraz więcej.
W tym rozwiązaniu bardzo ważne jest właściwe przygotowanie podłoża. Najpierw trzeba się upewnić, że stare płytki ceramiczne dobrze trzymają się ściany lub podłogi. Należy je starannie opukać młotkiem murarskim . Głuche odgłosy świadczą o tym, że płytka nie trzyma się podkładu. Jeśli dotyczy to kilku płytek, możemy je wyjąć , usunąć starą zaprawę i przykleić je na nowo lub miejsce po nich wypełnić masą wyrównawczą . W przeciwnym razie nowe wykończenie może odspoić się razem ze starym , ponieważ klej trwale połączy je ze sobą, ale nie z podłożem.
Przed ułożeniem nowych, powierzchnia gładkich i nienasiąkliwych płytek ceramicznych wymaga wcześniej zmatowienia papierem ściernym lub zastosowania specjalnego preparatu gruntującego, zawierającego kruszywo kwarcowe.
Do mocowania płytek należy również stosować elastyczne zaprawy klejące o zwiększonej przyczepności do podłoża (klasy C2 lub D2). Przy tym rozwiązaniu nie jest możliwe wyrównanie powierzchni ścian i podłóg, warto zastosować zaprawę którą można nakładać grubszą warstwą, nawet 10 - 15 mm.

WYKOŃCZENIE STYKÓW
Czasami zastosowanie zwykłych zapraw do spoinowania nie wystarczy.Takie miejsca wymagają specjalnego wykończenia.
W narożach > Na ścianach w narożach wypukłych , zazwyczaj szlifuje się krawędzie płytek pod kątem 45*.
Można również ułożyć płytki z prostymi krawędziami i brzeg pokryć zaprawą do spoinowania. W miejscach połączeń płytek można też ułożyć listwy z PVC lub aluminium.
Z innymi posadzkami> Zdarza się że posadzka jest wykończona różnymi okładzinami np : płytkami w części kuchennej, a drewnem - w jadalni. Pomiędzy tymi okładzinami muszą zostać wykonane delatacje, które najczęściej maskuje się listwami . Przykrywają one szczeliny, a przy tym eliminują niewielkie różnice poziomu posadzek (1 - 10 mm). Listwy mogą być wykonane z mosiądzu, aluminium zwykłego i oksydowanego, stali nierdzewnej, polerowanej , tworzyw sztucznych , drewna , korka lub ze szkła.

Z ceramiką sanitarną > Do wypełnienia przestrzeni między okładziną z płytek a armaturą łazienkową najlepiej nadają się silikony sanitarne: octowe i neutralne. Silikon octowy ma bardzo dobrą przyczepność do powierzchni ceramicznych - można go stosować do fugowania ceramicznej umywalki czy muszli klozetowej.
Silikon naturalny może być stosowany do każdego rodzaju materiału, a szczególnie polecany jest do spoinowania akrylowych wanien i brodzików, kabin prysznicowych ze szkła i tworzyw sztucznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz