Chociaż zakup i montaż gruntowej pompy ciepła wiążą się z dość dużym wydatkiem , to jej właściwa eksploatacja gwarantuje niskie koszty ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody.
Pompa ciepła nie jest wynalazkiem ostatnich lat . Jeśli przyjrzymy się bliżej zasadzie jej działania to okaże się , że jest ona niczym innym jak tylko lodówką specjalnie przystosowaną do współpracy z instalacją centralnego ogrzewania . Najpierw ciepło jest pobierane ze środowiska naturalnego , np z gruntu lub wody gruntowej , a następnie przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania . Natomiast w lodówce jest odwrotnie - ciepło pobierane z jej wnętrza jest usuwane na zewnątrz , do pomieszczenia w którym stoi .
Aby takie przekształcenia były możliwe , wykorzystuje się właściwości specjalnego płynu - czynnika roboczego - krążącego w instalacji pompy lub lodówki .
Zwróćmy uwagę również na to , że cały proces wymaga dostarczenia energii z zewnątrz . W małych popach ciepła stosowanych do ogrzewania domów jest to energia elektryczna . A ponieważ w Polsce prąd wytwarzany jest przede wszystkim z węgla w wielkich elektrowniach i przesyłany przestarzałymi sieciami energetycznymi , wielu fachowców podważa ekologiczność gruntowych pomp ciepła .
Trzeba jednak pamiętać o tym , iż elektrownie wyposażone są w specjalne filtry do usuwania pyłów i siarki . Nie bez znaczenia jest tez fakt Ze w Polsce udział energii elektrycznej pochodzącej z biopaliw , ogniw fotowoltaicznych i hybrydowych , także z energii wiatru powoli, ale wzrasta .
Kiedy warto ją mieć?
Jeśli na pompę ciepła zdecydujemy się na etapie planowania domu , wówczas będzie można zrezygnować z projektowania komina, magazynu na opał czy kanałów nawiewu świeżego powietrza do spalania , co obniży nam znacznie koszty budowy . Montaż gruntowej pompy ciepła w systemie grzewczym warto brac pod uwagę , gdy:
^ w okolicy , w której stoi nasz dom nie ma gazu ziemnego ( lub budowa przyłącza była by zbyt kosztowna ze względu na jego długość ) . W takiej sytuacji możemy tez zastosować takie nośniki energii , jak gaz płynny lub olej opałowy . Paliwa te spalane w kotłach , pozwalają korzystać w domu z bezobsługowego i nowoczesnego systemu ogrzewania , ale są drogie . Użytkowanie instalacji grzewczej nie będzie kosztowne , jeśli zdecydujemy się na montaż kotłów opalanych węglem lub derewnem . Niestety , wymagają one dokładania opału , usuwania popiołu , systematycznego czyszczenia komory spalania oraz przewodów kominowych . Gruntowa pompa ciepła natomiast jest urządzeniem , które umożliwia wykorzystanie wykorzystanie zalet obu tych rozwiązań , czyli wygodną obsługę , a zarazem tanią eksploatację instalacji grzewczej;
^przewidujemy jej współpracę z systemem niskotemperaturowym . Do wyboru mamy ogrzewanie ścienne , sufitowe oraz najpopularniejsze - podłogowe . Pompa ciepła zasilając taką instalację osiąga najwyższą sprawność . Parametr ten (określany współczynnikiem COP ) zależy od wielu czynników z których najważniejszy to temperatura dolnego i górnego żródła ciepła ( czuli temperatura zasilania instalacji grzewczej ) . Przez większa część sezonu grzewczego pompa gruntowa dostarcza do podłogówki wodę o temperaturze około 35* - 40*C , dzięki czemu jej efektywność jest wysoka . Wartość COP często przekracza 4 , co oznacza że z 1 kWh pobranej z sieci elektrycznej uzyskaliśmy 4 kWh ciepła do ogrzania domu .
^chcemy mieć jeden system do ogrzania i chłodzenia domu - pompa ciepła umożliwia latem obniżenie temperatury w pomieszczeniach z ułożoną podłogówką znacznie taniej niż przez klimatyzację ( choć nie tak skutecznie ). Ma to związek z tym, że w tym czasie pracują jedynie pompy obiegowe o łącznej mocy 200 - 250 W , natomiast moc klimatyzatora wynosi zazwyczaj około 0,8 do 1,5 kW .
Dodatkową zaletą jest to , że ciepło usuwane z budynku można gromadzić w gruncie , a póżniej wykorzystać do ogrzewania ( zamiast tracić bezpowrotnie do otoczenia ) Dzięki temu grunt szybciej się zregeneruje i na początku następnego sezonu grzewczego pompa będzie działać jeszcze lepiej .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz