Koszty eksploatacji;
Przyjmujemy że roczne zapotrzebowanie na energie cieplną do ogrzania naszego domu z wentylacją naturalną o powierzchni 150 mk wynosi 15 151 kWh. Natomiast do przygotowania ciepłej wody musimy doprowadzić 2655 kWh energii cieplnej na rok ( zakładając , że każdy z domowników zużywa około 35 l ciepłej wody o temperaturze 55*C ).
Ilość zużytej energii elektrycznej podczas działania pompy zależy od jej sprawności . W sezonie grzewczym , kiedy urządzenie pracuje na potrzeby ogrzewania domu , jej współczynnik COP przekracza 4 ( przy temperaturze zasilania ogrzewania podłogowego 35*C ) . Natomiast gdy przygotowuje ciepłą wodę , jej sprawność spada do 3 ( latem wzrasta do 4 ) Zatem na ogrzanie tego domku zostanie pobrane 3788 kWh prądu , na potrzeby ciepłej wody - 775 kWh ( z czego 443 - zimą i 332 kWh - latem.
Przy cenie 1 kWh energii elektrycznej na poziomie 0,55 zł oznacza to koszt roczny na poziomie 2509 zł.
Koszty możemy jeszcze ograniczyć , jeśli będziemy korzystać w domu z prądu rozliczanego według drugiej taryfy . Ma to związek z tym , że w sezonie grzewczym pompa pracuje najczęściej nocą , czyli wtedy , gdy prąd jest tańszy.
Pompą gruntową domku nie wysuszysz.
Nie należy wykorzystywać gruntowej pompy ciepła do wysuszenia nowo wybudowanego domu .
Wielkość instalacji dolnego żródła jest bowiem dobierana tak , aby ilość zmagazynowanej w niej energii wystarczyła na ogrzanie budynku oraz przygotowanie ciepłej wody .
Wiele osób uruchamia instalację z pompą ciepła na jesieni , w celu wysuszenia wylewek i całej konstrukcji budynku, z myślą o przeprowadzce przed nowym rokiem . Niestety potrzeba do tego zwykle znacznej ilości ciepła.
Z tego powodu niekiedy już w grudniu lub w styczniu może się okazać , że zużyliśmy całoroczny zapas energii zakumulowanej w gruncie i niezbędne jest załączenie grzałki elektrycznej . Zaczyna się wówczas poszukiwanie przyczyn i osób winnych temu, że w domku jest tak chłodno lub nie mamy wystarczająco ciepłej wody . W praktyce jednak może okazać się że wszystkie elementy zostały odebrane poprawnie i nie tylko początkowa eksploatacja instalacji była nie prawidłowa .
Dlatego przed uruchomieniem pompy gruntowej budynek powinien być wysuszony za pomocą innych żródeł ciepła , np grzałki w pompie , kominka lub nagrzewnicy .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz