Na rynku dostępne są dwa rodzaje kolektorów - płaskie i próżniowe . Wysoka jakość produktów danej firmy potwierdzają miedzy innymi certyfikat Solar Keymark. Testy sprawdzające efektywność działania kolektorów z tym znakiem powtarzane są co roku.
Kolektory Płaskie - ich głównym elementem jest arkusz miedzianej lub aluminiowej blachy , pokrytej warstwą zwiększającą zdolność pochłaniania ( absorbowania) promieniowania słonecznego i redukującą straty energii cieplnej . Do blachy przymocowane są rury ( przez spawanie lub zgrzewanie ) , którymi przepływa niezamarzający płyn (glikol) Dodatkowo blacha może być w tym miejscu tłoczona w celu zwiększenia powierzchni przekazywania ciepła . Od spodu kolektor zabezpieczony jest przed stratami ciepła warstwą wełny mineralnej . Od góry zaś przykrywa się go szkłem, które wyróżnia się dużą odpornością mechaniczną oraz ma odpowiednią przepuszczalność dla promieniowania słonecznego . Standardowe szyby solarne przepuszczają do 91% promieniowania, zaś najlepsze antyrefleksyjne - nawet do 96%.
Kolektory płaskie zazwyczaj montuje się na dachu spadzistym ( na pokryciu albo w połaci ). W zależności od sposobu montażu producenci dostarczają razem z panelami odpowiednie szyny, haki lub kołnierze uszczelniające. Jeśli dach ma skomplikowany kształt ,lub miejsce, w którym dało by się umieścić kolektory, jest w ciągu dnia zacienione, wówczas stosuje się konstrukcje wspórcze, a panele ustawia się na płaskim dachu garażu lub w ogrodzie.
Kolektory rurowe (próżniowo - rurowe )
Nazwa tych kolektorów doskonale charakteryzuje ich budowę. Składają się one z szeregu szklanych rur, a każda z nich ma zazwyczaj podwójne ścianki ( jak w termosie ). Pomiędzy warstwami szkła znajduje się próżnia, która pełni rolę izolacji cieplnej. Dzięki temu kolektor rurowy możę mieć wewnątrz wysoką temperaturę nawet w mrożny a słoneczny dzień. Właśnie z tego względu kolektory te są najczęściej montowane w instalacjach przeznaczonych do wspomagania ogrzewania domu.
W kolektorach próżniowych warstwa pochłaniająca promieniowanie słoneczne może być naniesiona na rurkę miedzianą, którą płynie glikol, oraz przymocowany do niej wąski arkusz blachy. W innych konstrukcjach absorberem pokryta jest wewnętrzna rurka szklana, która przekazuje ciepło do miedzianych rurek z glikolem.
Na naszym rynku popularne są kolektory próżniowo - rurowe
# z bezpośrednim przepływem niezamarzającego płynu przez absorber;
# z rurami ciepła heat-pipe, w których niezamarzający płyn nie przepływa bezpośrednio przez absorber. Energię cieplną z absorbera odbiera płyn roboczy (woda, etanol lub metanol ), który odparowuje i oddaje ciepło do glikolu. W ten sposób można w pełnym stopniu zapobiec przegrzewaniu sie glikolu przepływającego między kolektorem a podgrzewaczem wody.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz