W domach jednorodzinnych niezwykle ważne jest uzyskanie jak najlepszej izolacyjności termicznej - od dach i ścian zewnętrznych, po okna i drzwi.
Wiąże się to z ograniczeniem kosztów ogrzewania domu. Dlatego - podobnie, jak ściany zewnętrzne domu - drzwi wejściowe powinny spełniać wymagania dotyczące termoizolacyjności.
Zgodnie z warunkami technicznymi współczynnik U Drzwi nie powinien przekraczać 2,6 W/(m2K). Można jednak kupić Drzwi znacznie ,,cieplejsze"/ w których on jest sporo niższy. Warto więc wybierać te o współczynniku U = 1,1 - 1,3 W/(m2K).
Właściwa izolacja termiczna zależy od materiału, z jakiego zbudowane są skrzydła, oraz od tego, czym są ocieplone (najczęściej stosuje się wełnę mineralną, piankę poliuretanową lub styropian).
Drzwi z drewna sosnowego są cieplejsze od tych wykonanych z drewna dębowego. Cieplejsze są również drzwi z grubszą warstwą wypełnienia. Im więcej przeszkleń, tym przez drzwi ucieka więcej ciepła - reguła ta dotyczy głównie drzwi z bocznymi naświetleniami.
Na izolacyjność termiczną drzwi mają także wpływ zastosowane zamki. Te wielopunktowe sprawiają bowiem, że skrzydło znacznie lepiej przylega do ościeżnicy, dzięki czemu straty ciepła są mniejsze.
Należy pamiętać że pełna izolacja termiczna drzwi zewnętrznych obejmuje również uszczelki zamontowane na całym obwodzie drzwi, wypełniające szczelinę między skrzydłem a ościeżnicą, a także próg, który powinien być zrobiony tak, by zapobiegać powstawaniu w tym miejscu mostka termicznego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz