czwartek, 19 grudnia 2013

Ściany zewnętrzne

Ze względu na znaczną powierzchnię ścian zewnętrznych duży wpływ na wysokość kosztów ogrzewania domu ma ich izolacyjność cieplna.

O ciepłochronności ścian zewnętrznych decyduje ich współczynnik przenikania ciepła U. Obecnie, zgodnie z przepisami, nie powożainien on być większy niż 0,3 W/(m2K). Im jednak będzie on niższy, tym mniej ciepła ucieknie z domu i mniej zapłacimy za energię potrzebną do jego ogrzania. Warto więc zadbać o to, by wartość U była jak najmniejsza.  Wpływ na to maja materiały wykorzystywane do wnoszenia ścian zewnętrznych. Ściany jednowarstwowe buduje się z bloczków lub pustaków o dobrej izolacyjności cieplnej. Takich ścian się nie ociepla ; należy jedynie zadbać o właściwe wykonanie tych miejsc, które mogą stać się mostkami termicznymi. W ścianach dwu - i trójwarstwowych za ograniczenie strat ciepła odpowiada przede wszystkim izolacja termiczna. Dlatego warto by była ona na tyle gruba aby współczynnik U ścian był lepszy niż to określają przepisy.

POZIOMA IZOLACJA PRZECIWWILGOCIOWA.
Stykające się z gruntem części domu - ściany fundamentowe i podłoga na gruncie - są narażone na niszczące działanie wilgoci i wody. To też jedyna droga, przez którą woda z gruntu może - w wyniku podciągania kapilarnego - przenikać do domu. Dlatego zanim zostaną wymurowane ściany parteru, na wierzchu wszystkich ścian fundamentowych (także tych pod kominy) konieczne jest ułożenie poziomej izolacji przeciwwilgociowej.. Aby była ona skuteczna, trzeba zapewnić jej ciągłość przez połączenie z izolacją przeciwwilgociową podłogi na gruncie.O właściwe wykonanie izolacji poziomej trzeba zadbać już na etapie wznoszenia domu. Później jej wymiana będzie bardzo trudna i kosztowna.

ŚCIANY JEDNOWARSTWOWE.
Ścian zewnętrznych wykonanych w tej technologi nie izoluje się termicznie. Dlatego już podczas wznoszenia należy uważać na to, by nie było w nich mostków termicznych, czyli miejsc słabszych pod względem ciepłochronności. Mogą nimi być połączenia bloczków, nadproża i wieńce stropowe.
#Nadproża. > Wykonuje się je z gotowych belek, które maja izolacyjność cieplną zbliżoną do bloczków. Zależnie od wymaganej nośności stosuje się pojedyncze belki, które opiera się na ścianie lub belki zespolone, przeznaczone do murowania warstwą bloczków lub pustaków.
#Wieńce stropowe.> Ich zewnętrzny bok należy ocieplić kilkucentymetrową warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Od zewnątrz stosuje się często osłonę z tego samego materiału, z którego wykonuje się ścianę zewnętrzną. Dzięki temu nie ma problemów z tynkowaniem ścian. W ścianach z betonu komórkowego najlepiej do tego wykorzystać systemowe elementy docieplania wieńca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz