wtorek, 10 grudnia 2013

Ciepłe okna - kiędy kupić

Ciepłochronność okien zależy nie tylko od właściwości szyb i profili, ale też od wielkości okna i zastosowanych w nim podziałów. Im większe okno, tym niższy, lepszy ma współczynnik przenikania ciepła.Podobnie im mniejsza liczba podziałów w oknie (a tym samym większy udział szby w całej jego powierzchni), tym niższy współczynnik Uw.

Ze względu na to, jak dużo energii może ,,ulecieć" z domu przez okna, inwestycja w takie o dobrych parametrach zawsze jest uzasadniona. A jeśli budujemy dom energooszczędny, zakup okien o podwyższonych parametrach izolacyjności cieplnej jest wręcz obowiązkowy (szczególnie, jeśli zaprojektowane zostały duże przeszklenia). W takiej sytuacji część wydatków na zakup droższych okien może zostać zrekompensowana zyskami z energii cieplnej, dostającej się do domu przez okna.
Oczywiście, wybór okien zawsze musi być uzasadniony ekonomicznie i przemyślany pod kątem różnych innych rozwiązań stosowanych w domu.
Dla przykładu, w domach pasywnych, z wentylacją mechaniczną i rekuperacją, należy zastosować okna o współczynniku Uw poniżej 0,8. Warto przy tym - co już często dla wielu inwestorów kłóci się z tradycyjnym użytkownikiem okien - zaprojektować stosunkowo duże, nieotwieralne przeszklenia, co gwarantuje właśnie dobre parametry termoizolacyjne.

CIEPŁE OKNA
Energooszczędność okien - to kryterium którym klienci najczęściej ( oprócz ceny) kierują się obecnie przy ich wyborze.
Parametrem określającym tę właściwość okien, jest ich współczynnik przenikania ciepła Uw wyrażany w jednostkach W/(m2K). Im niższa jest jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna okna ( czyli mniej energii ,,ucieknie" nam przez nie na zewnątrz).
Przy okazji omawiania współczynnika U, warto uczulić kupujących na pewne fałszywe informacje, które mogą być przekazywane przez sprzedawce.

# Po pierwsze > nie należy utożsamiać współczynnika przenikania ciepła szyby zespolonej Ug ze współczynnikiem przenikania ciepła okna Uw ( a w ulotkach reklamowych często podawana jest ta pierwsza wartość). Sama szyba jest bowiem cieplejsza niż czałe okno . takie pomylenie pojęć może skutkować zamówieniem okien o parametrach gorszych o ponad 20% od zakładanych!

# Po drugie > wyliczona wartość współczynnika Uw dotyczy tylko tego okna, dla którego obliczenie wykonano. Jakakolwiek zmiana w doborze jego elementów lub wymiarów powoduje konieczność ponownych przeliczeń. Dlatego też, nawet jeśli do jednego domu zaprojektowane zostaną okna z szybami o takim samym współczynniku Ug może się okazać, że każde z nich będzie miało inny współczynnik Uw (1#)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz