wtorek, 3 grudnia 2013

Gruntowa pompa ciepła cdn>

Gdzie zamontować?

Pompa ciepła nie wymaga specjalnego pomieszczenia do montażu , co nie oznacza, że każde miejsce w domu będzie odpowiednie . Podczas instalacji tego urządzenia , należy wziąć pod uwagę jego wielkość i ilość wymaganego osprzętu oraz konieczność zapewnienia dostępu do wykonania ewentualnych napraw, a także poziom hałasu , jaki wytwarza podczas pracy . Z tego względu najczęściej pompę ciepła umieszcza się w pomieszczeniu spełniającym także inne funkcje techniczne .
# Wielkość pompy i ilość potrzebnego osprzętu . Jeśli w całym domu ułożymy ogrzewanie płaszczyznowe , wówczas montaż pompy ciepła nie będzie skomplikowany . Może się on sprowadzać do instalacji urządzenia kompaktowego z wbudowanym podgrzewaczem  wody oraz niewielką ilością osprzętu.
Taki zestaw swobodnie zmieści się np w spiżarni .
Gdy jednak na parterze domu zamontujemy ogrzewanie podłogowe , a na piętrze zastosujemy grzejniki ścienne , wówczas potrzebny jest dodatkowy zbiornik buforowy ( aby pompa ciepła pracowała w dłuższych cyklach ) i osobne pompy obiegowe . Taka rozbudowana instalacja zazwyczaj wymaga większego pomieszczenia .

#Warunki montażu 
Ze względów praktycznych, najlepiej ustawić pompę przy ścianie zewnętrznej . Należy bowiem do urządzenia doprowadzić przynajmniej dwa przewody  ( czasem 4 , a nawet 6 ) instalacji dolnego żródła .
Chociaż montaż pompy w wąskiej wnęce jest możliwy , to jednak lepiej pozostawić do niej dostęp nie tylko z przodu, ale i z boku . Ułatwi to serwisantowi wykonanie naprawy gdy zajdzie taka konieczność .

#Hałas .
Nowoczesne pompy działają zazwyczaj ciszej od wielu lodówek ( wytwarzają hałas jedynie na poziomie 46 - 52 db, a dla porównania głośna rozmowa to 62 db. Trzeba jednak pamiętać , że w mrożne dni pompy ciepła pracują nawet po kilkanaście godzin na dobę. Wówczas cichy , ale długotrwały i monotonny dzwięk może być irytujący. Lepiej wiec umieścić urządzenie w pomieszczeniu oddalonym od salonu, a z pewnością z dala od sypialni .

Instalacja dolnego żródła > Montaż instalacji dolnego żródła obejmuje następujące prace

# opracowanie dokumentacji geologicznej ;
#wykonanie dwóch odwiertów o długości 100 m każdy
#umieszczenie w odwiertach rur polietylenowych
# napełnienie rur płynem nie zamarzającym
# wypełnienie odwiertów masą dobrze przewodzącą ciepło .
Za materiały i robociznę zapłacimy razem 16 000 zł

Instalacja górnego żródła > Do jej wykonania ( bez ułożenia ogrzewania podłogowego ) potrzebne będą następujące materiały i urządzenia ;
# kompaktowa pompa ciepła o mocy 8 kWh z wbudowanym podgrzewaczem wody o pojemności około 160 - 180 l - 30 000 - 35 000 zł ;
# osprzęt w kotłowni  ( rury z izolacją , złączki , termometry , manometry, i zawory serwisowe , naczynia wzbiorcze ) - 2000 - 3000 zł

Zakres prac tego etapu jest dość znaczny . Trzeba połączyć przewody instalacji dolnego żródła , rozdzielacz, pompę ciepła , a także wyjścia instalacji wody użytkowej oraz grzewczej . Bardzo czasochłonne jest odpowietrzanie instalacji centralnego ogrzewania . Zazwyczaj wymaga to wielu godzin pracy co najmniej dwóch fachowców.
Orientacyjny koszt montażu pompy ciepła i jej uruchomienia oraz instalacji to 5000 - 6000 zł.
Łączny koszt materiałów i montażu pompy wraz z dolnym żródłem ciepła ok 56 000 zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz