poniedziałek, 9 grudnia 2013

OKNA DO DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH.

Potrzeba oszczędzania energii i ograniczenia jej strat w budownictwie nie jest niczym nowym. Branża okienna również nie mogła pozostać na to obojętna - choćby dlatego, że w wielu domach okna zajmują nawet ponad 20% powierzchni ścian, więc zmniejszenie strat ciepła przez nie ma duży wpływ na charakterystykę energetyczną całego budynku.

Wprawdzie porównanie parametrów nawet najlepszych okien w stosunku do standardu energetycznego dobrze ocieplonych ścian wydaje się jednoznacznie przemawiać za zmniejszeniem liczby przeszkleń, to jednak jest to myślenie dosyć uproszczone.
Coraz lepsze właściwości termoizolacyjne okien, w połączeniu z ich odpowiednim rozmieszczeniem względem stron świata, pozwalają z jednej strony na ograniczenie strat ciepła, a z drugiej - na darmowe zyski energii słonecznej.
Jeśli więc podjęliśmy decyzję o budowie domu, już podczas szukanie projektu zwracajmy uwagę na funkcjonalność pewnych rozwiązań architektonicznych. Jeśli chodzi o okna - oceńmy ich wielkość, kształt, podziały oraz rozmieszczenie na elewacjach.
Wszystkie te kwestie wpływają na rolę, jaką mogą spełniać okna w bilansie cieplnym całego budynku. Często reż decydują o późniejszych kosztach związanych z zakupem okna .

CO TO JEST ,, OKNO ENERGOOSZCZĘDNE"
,,Energooszczędne" - to określenie coraz częściej pojawia się w materiałach reklamowych producentów okien. I nie jest to wcale nadużycie. Bo choć polskie przepisy nie definiują tego pojęcia, trzeba przyznać, że nie mal każde wyprodukowane dziś okno można tak nazwać, gdyż jego parametry są znacznie lepsze, niż te określone w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Jak widać - nasze przepisy najwyraźniej nie nadążają za postępem, jaki dokonał się w technice okiennej w ostatnich latach.

1,7 - 1,8 W/ (m2K) > maksymalna wartość współczynnika Uw okna wymagana przez przepisy
0,9 - 1,2 W /(m2K) > Wartość współczynnika Uw okien dostępnych obecnie na rynku
0,7 W/(m2K) > Wartość współczynnika Uw okien możliwych do wyprodukowania, ale drogich!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz